Słysząc słowo „transport”, większości z nas stanie przed oczami wizja samochodu ciężarowego dowożącego produkty do sklepów czy marketów. I będzie to oczywiście uzasadnione skojarzenie, jako że właśnie taką formę transportu obserwujemy najczęściej w codziennym życiu. Warto jednak spojrzeć na sprawę szerzej i uświadomić sobie, jak wiele jest rodzajów transportu i na jak wiele sfer życia wpływają te usługi.

Transport artykułów spożywczych

Przewożenie artykułów spożywczych to czynność, dzięki której każdy z nas może każdego dnia bez problemu korzystać z zasobów sklepów i supermarketów. Aby zapewnić społeczeństwu stały dostęp do świeżych towarów, w transporcie spożywczym wykorzystuje się różne rodzaje samochodów, między innymi chłodnie, dzięki którym można dostarczać wyroby mrożone, przetwory mleczne oraz owoce i warzywa. Transport artykułów spożywczych charakteryzuje się także rygorystycznymi zasadami dotyczącymi czasu i warunków przewozu – wszystko dla dobra i zdrowia konsumentów oraz dla maksymalnego ograniczenia strat producentów.

Transport produktów niebezpiecznych

Zupełnie innym rodzajem transportu jest przewóz produktów niebezpiecznych, inaczej transport ADR. Substancje wybuchowe, łatwopalne, toksyczne i w inny sposób niebezpieczne dla ludzi lub środowiska są objęte specjalnymi przepisami, gdy chodzi o ich przewożenie. Mogą się tym zajmować jedynie firmy posiadające niezbędne uprawnienia oraz dysponujące przystosowanym do tego celu taborem pojazdów.

Transport produktów sypkich

Produkty sypkie wykorzystywane w branży budowlanej, np. piasek, żwir, ziemia, zwykle przewożone są za pomocą samochodów wyposażonych w wywrotkę, dzięki czemu łatwo jest rozładować surowiec w miejscu docelowym. Samochody te muszą jednak posiadać określone zabezpieczenia, aby uniemożliwić rozsypanie się przewożonego towaru w niepożądanym miejscu. Dlatego konieczne jest regularne sprawdzanie ich stanu technicznego. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie kierowców do realizacji transportu produktów sypkich, a także nieprzekraczanie maksymalnego udźwigu pojazdu.

Transport dużych gabarytów

Przewożenie mebli, maszyn, urządzeń wykorzystywanych w produkcji oraz innych wielkogabarytowych ładunków to nie lada wyzwanie dla każdego przewoźnika. Bardzo często są to sprzęty delikatne i podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego konieczne jest ich właściwe zabezpieczenie i unieruchomienie na czas transportu. Z tym wyzwaniem zmagają się nie tylko firmy transportowe, ale także kurierzy dostarczający produkty np. ze sklepów internetowych. Transport dużych gabarytów to ogromna odpowiedzialność, ale i coraz popularniejsza w dzisiejszych czasach usługa ułatwiająca codzienne życie.