Decydując się na wybór odpowiedniego podłoża, dobrze jest zastanowić się nad takim, które będzie dobrze sprawdzało się na danym terenie. W ostatnim czasie bardzo modna stała się kostka brukowa. Można stosować różne grubości, w zależności od potrzeb. Materiał ten, jest stosowany np. na parkingach firmowych czy też ścieżkach ogrodowych.

Wypiera powoli kamień polny lub ciosy kamienne. Mimo wszystko, nie oznacza to, że po zainwestowaniu w takie podłoże, nie należy robić już nic więcej. Takie założenie jest mylne, bo czy to o kostkę brukową, czy o inny materiał trzeba dbać tak samo, a mianowicie… Należy utrzymać ją w czystości. O tym jednak powiemy więcej, pozostałej części artykułu.

Czyszczenie kostki brukowej

Na samym początku warto zaznaczyć, że najłatwiejsza do wyczyszczenia jest impregnowana kostka brukowa. Wystarczy wówczas użyć jedynie wody z dodatkiem delikatnego detergentu. Może to być chociażby płyn do mycia naczyń. Nie może się oczywiście obyć bez odpowiedniego wyposażenia, czyli w tym przypadku szczotki z twardym włosiem. Dzięki temu, możliwe jest dotarcie do wszystkich zakamarków, szczelin i zagłębień, brud zniknie w mgnieniu oka. Jeśli z kolei, chcemy do porządku doprowadzić kostkę, która nie była czyszczona od dłuższego czasu, dobrym wyborem może okazać się myjka talerzowa, bądź specjalistyczna szorowarka. Gorzej jest natomiast w przypadku, kiedy kostka brukowa nie podlega impregnacji. Wtedy podłoże narażone jest na różnego rodzaju plamy i zabrudzenia, wnikające w powierzchnię. Wówczas należy użyć czegoś skutecznego, czyli w tym przypadku specjalnego środka czyszczącego. Pozwala on odświeżyć powierzchnię.

Kostka brukowa porośnięta mchem – jak się go pozbyć?

Na pewno wielu z was stara się o utrzymanie kostki brukowej w czystości, w szczególności na parkingu firmowym. Często zdarza się tak, że trzeba walczyć z mchem i zielenią, które pojawiają się w szczelinach. Najczęściej używana metoda, to oczywiście wyrywanie ręczne. Można posiłkować się także domowymi sposobami i… Do usuwania takich przeszkód użyć octu. Nie powstają żadne przebarwiania, jest to w pełni ekologiczne. Gorzej natomiast, zdarza się w przypadku, kiedy powierzchnia parkingowa jest bardzo duża. Wtedy prace ręczne mogłyby się ciągnąć w nieskończoność. W takim przypadku, można użyć środków biobójczych. Spryskuje się nimi powierzchnię a po wyschnięciu, chwasty i mech wystarczy jedynie usunąć. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i wszelkie prace tego typu przeprowadzać w odzieży ochronnej.

Kostka brukowa a wartość nieruchomości

W zależności od rodzaju nieruchomości kostka brukowa może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na wycenę nieruchomości. Jeśli nieruchomość ma charakter z transportem czy przetwórstwem wtedy bruk będzie opcją must have. Inaczej sprawa wygląda jeśli chodzi o nieruchomości rolnicze – pola uprawne, tam najważniejszy jest dostęp do gleby i możliwość jej obróbki.
Najważniejsze jest by stan kostki brukowej utrzymać w jak najlepszym stanie.